Glisemik indeks gıda listesi
Glisemik indeks gıda listesi

Düşük glisemik indeksli gıdaları seçmek;

* Kan şekeri düzeyinizi kontrol altında tutmanızı,
* Kolesterol düzeyinizi kontrol altında tutmanızı,
* İştahınızı kontrol altında tutmanızı,
* Kalp hastalıkları riskinizi düşürmenizi,
* Tip 2 diyabet hastalığı riskinizi düşürmenizi,
sağlar.

Glisemik indeksin temeli karbonhidrattan zengin yiyecekleri kan şekerini ne kadar yükselteceğini beyaz undan yapılan ekmekle karşılaştırarak derecelendirilmesidir.

Karbonhidrat içeren yiyecekler yediğinizde, sindirim sonucu ortaya çıkan şeker (glikoz) vücutda enerji olarak kullanılır.

Yemek yendikten sonra kandaki glukoz seviyesi yükselir. Bu seviyenin yükselme hızı ve yiyeceklerin bu yükselmeyi etkilemeleri glisemik yanıt olarak adlandırılır. Glisemik yanıtı etkileyen birçok faktör vardır. Ne kadar yemek yendiği, yenenlerin ne kadarının sindirilebildiği, yiyeceğin nasıl hazırlandığı (Az pişmiş bir makarnanın glisemik yanıtı çok pişmiş makarnın glisemik yanıtından daha yavaştır.) faktörler bunlardan bazılarıdır.

İyi Karblar ve Daha iyi Karblar

Sağlıklı bir insanın beslenmesinin %55 karbonhidratlar grubundan karşılanmalıdır. Ama bunun yanında bütün karbonhidratlarında aynı olmadığından bilinmesi gerekir. Glisemik indeks derecelendirmesi glisemik yanıta göre yapılmaktadır. Kan şekerini çabuk yükselten yiyecekler yüksek glisemik indeksli gıdalar olarak değerlendirilirler. Genelde düşük GI yiyecekler daha iyi kalite karbonhidratlar olarak sınıflandırılır.

Düşük GI yiyecekler sadece kan şekerini yavaş ve az yükseltmekle kalmaz genelde daha sağlıklı gıda seçenekleri olarak da listelenirler. Düşük GI gıdaları genelde az yağlı, az kalorili, beslenme ve lif yönünden zengin gıdalardır. Düşük GI lı gıdalar seçmekle HDL (iyi kolesterol)nin yükselmesi sağlandığı gibi, daha uzun zaman tok tutan gıdalar tüketildiği için iştah kontrolünde sağlandığı gözlenir.

 
Diğer sitelerimiz