Uyluk Germe
Uyluk Germe

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Uyluk Germe / Thigh Lift

AMACI: Kilo alıp verme, yaşlılık, yerçekimi etkisiyle bacakların özellikle iç yüzünde sarkmalar olabilir. Bu sarkmalar bacakta kitlesel etkiye ve sürtünmelere sebep olur. Burada yara açılması e pişikler olabilir. Uyluk germede amaç bu sarkmış olan dokuların alınması ve hastanın hayat kalitesinin arttırılmasıdır.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Ameliyatın olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Temel laboratuar testleri yapılır ve anestezi konsültasyonu tamamlanır. Ameliyatı yapılacak bölge işaretlenerek kesinin yapılacağı yer çizim kalemi ile çizilir.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Ameliyat genel anestezi veya spinal altında yapılır. Sarkmış olan bacak içi bölgesini toparlamak amaçlı kasık kıvrımından deri ve deri altı dokusu çıkarılarak sarkan deri yukarıya doğru toparlanmaya çalışılır. Dikiş izi kasık çizgisinde yani bikini altında kalır. Ancak sarkma miktarı dize doğru fazla ise sadece kasık kıvrımından yapılan kesi sarkmayı toparlamaya yetmez. Bu durumda bacak iç yüzünden dikey olarak da kesi yapılarak sarkmış olan deri ve deri altı dokular çıkarılır. Bacakların birbirine bakan yüzünde dikiş izi olur.

OLASI KOMPLİKASYONLAR: Enfeksiyon, kanama olası komplikasyonlar arasındadır. Cilt altında kan birikimi olabilir. Bunun boşaltılması gerekebilir. Dikiş hattında kötü biz iz oluşabilir. Cildinde hissizlik olabilir. Bu genellikle geçicidir. Ancak çok nadirde olsa kalıcı olabilir. Yara iyileşmesi sorunları olabilir. Yara iyileşmesinde gecikmeler olabilir. Dikiş hatlarında ayrılmalar olursa tekrar müdahale etme gereği doğabilir. Ameliyattan sonra yumuşak dokuda sertlikler oluşabilir. Bunun nedeni yağ dokusunda yeterli kanlanma olmaması sonrası yağ dokusu nekrozu olmasıdır. Ek cerrahi gerektirebilir.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Hastanın ameliyattan sonra bir gece hastanede kalır. Ameliyattan 6-8 saat sonra hasta yürütülmeye başlanır. Ağızdan alınan ağrı kesiciler yeterlidir. Mikrop kapmaması için antibiyotik kullanılır. Ameliyat sonrası bacaklara özel bandaj uygulanır. Günlük pansuman yapılması gerekir. Kasık hattından olan dikişlerin mikrop kapmaması için dikkatli olunması gereklidir. Tuvalet sonrası oturma banyoları gerekebilir. Spora 6-8 hafta sonra başlanabilinir.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz