Kolesterol, Omega 3 ve Yağ Asidi Profili
Kolesterol, Omega 3 ve Yağ Asidi Profili

Her kolesterol yüksekliği aynı mı?
Damar sertliği ve damar tıkanıklığına hangi kolesterol neden oluyor?
Mutlaka kolesterol düşürücü bir ilaç almalı mıyım?
Kimler omega-3 almalı?*

Tüm bu sorular klasik kolesterol ölçümünden daha ileri bir analiz ve uzman danışmanlığı ile K-KLİNİK’te cevap buluyor.


* Ani kalp durması riskiniz yüksek mi?

38 saniyede bir kişi kalp krizinden ölüyor..!

hs-OMEGA 3 İNDEX Testi

hs-Omega 3 indeks testi Omega (?) 3 yağ asitlerinin miktarını ölçen yeni nesil bir kan testidir. Bu test sayesinde ani kardiyak ölüm riskinizi ve korunma durumunuzu belirleyebilirsiniz.

Araştırmalar düşük Omega 3 indeksinin yüksek kalp krizi riski ile ilişkisini göstermiştir. 3.3’den düşük Omega 3 indeksi yüksek kalp krizi ölüm riskini işaret etmektedir.

Omega 3 indeksini % 6.5’a çıkartmak kalp krizinden ani ölüm riskini % 90 oranında azaltmaktadır. İdeal değerler 8 ile 11 arasıdır.

Ne Yapabilirim?

Kalp ve bir çok sistemin korunması için gerekli olan Omega 3 vücut tarafından yapılamaz ve muhakkak dışarıdan alınması gereken bir yağ asitidir. Kişilerin yaşam tarzlarındaki ve metabolizmasındaki değişiklikler, örneğin sigara içmeleri, yanlış diyet kullanmaları, yanlış yaşam sürmeleri de omega 3 seviyeleri üzerinde ileri derecede etki yapmaktadır. Her balıkta yeterli Omega 3 olmadığı gibi bazen yenilen balıklar ve alınan bazı Omega 3 takviyeleri de vücut tarafından yeterince kullanılamamaktadır.Yenen balığın hazırlanışından, balığın seçimine kadar çeşitli faktörlerin omega 3 üzerinde etkisi çok önemlidir. Bu nedenle kişilerin Omega 3 seviyelerini tahmin etmek imkansızdır ve kişiler farkında olmadan düşük Omega 3 riski ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Burada hs-omega 3 indeks testi kişilere ve doktorlara son derecede yardımcı olmaktadır ve sadece omega 3 seviyesini değil, trans yağlar dahil 23 çeşit yağ asiti durumunu da inceleyerek kişinin hem korunma düzeyini hem de potansiyel sağlık risklerini de ortaya çıkartmaktadır.

Omega 3 miktarı kadar bu testte belirtilen Omega 3-Omega 6 oranı ve yine bu testte yapılan 23 çeşit Trans yağlar ve doymuş yağlar dahil çeşitli yağ asitlerinizin durumu da çok önemlidir.

Yeterli Omega 3 alıp almadığınızın veya aldığınız Omega 3 lerden yararlanıp yararlanmadığınızın tek kontrol yolu hs- Omega 3 indeksi testi yaptırmanızdır.

Omega 3 testi ile tespit edilen düşük Omega 3 indeksini düzeltmek için,

Omega 3 ihtiva eden ve doğru şartlarda yaşamış somon, saldalya gibi balıkları daha çok yemek ve doğru kalite ve miktarda omega 3 yağ asitleri besin takviyelerini almaktır.

Bunların tesiri üç veya dört ay sürecektir. Bu süre sonunda tekrar hs-Omega 3 indeksinizi kontrol etmek ve indeks normale geldi ise tekrar düşüşü önlemek için bu şekilde beslenmeye ve takviyeleri kullanmaya devam etmek lazımdır.

3 KİŞİDEN BİRİ KALP KRİZİNDEN ÖLÜYOR

Sizde bu risk ne kadar yüksek..?

Hs-Omega 3 indeks testi size bu konuda yol gösterecek en gelişmiş testtir.

Hs- Omega 3 indeks testi hakkında doktorunuzdan, diyetisyeninizden veya eczacınızdan bilgi alabilirsiniz.

Hs-Omega 3 indeks testi şu ana kadar DIN sertifikası almış ve hem ABD hem de Avrupa’da ruhsatlanmış olan tek testtir.

Çok yeni geliştirilmiş bir test olan Hs-Omega 3 indeks testi kırmızı kan hücreleri zarındaki omega 3 yağ asitlerinin miktarını ölçmeye dayanmaktadır. Araştırmalar omega 3 asitlerinin yüksek olduğu zaman kalp korumasının en üst seviyede olduğunu göstermektedir. Bu testte omega 3 dahil olmak üzere 23 çeşit yağ asiti ölçülmektedir ve sonuçları verilmektedir. Doktorunuz veya diyetisyeniniz bu sonuçlara göre size gerekenleri önererek ve takip ederek kalp krizi riskinizi, damarsal hastalık risklerinizi ve aşağıdaki pek çok durunma karşı riskinizi ileri derecede düşürme imkanına sahiptir. Bunların dışında hamilelerde Omega indeks testi çok önemli rol oynamaktadır. Düşük Omega 3 indeksi ileride doğacak çocukta bazı sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Kalp ve damar hastalıkları dışında Omega 3 çok çeşitli durumlarla ilişkilendirilmiştir:

 • Kronik yorgunluk ve halsizlikten yakınıyorsanız,
 • Konsantrasyon güçlüğü ve hafıza problemleri yaşıyorsanız,
 • Cildiniz kuru ve eskisinden daha sertse,
 • Gözleriniz eskisi gibi parlak ve canlı değilse,
 • Eklem ağrıları çekiyorsanız,
 • Yoğun çalışma temposu ve strese tahammülünüz azaldı ise,
 • Trigliserid düzeyiniz yüksek ise,
 • 60 yaşından kalp krizi geçirmiş 1. derecede akrabalarınız var ise,
 • Size koroner kalp hastalığı teşhisi kondu ise,
 • Hamile iseniz,
 • Çok fazla kahve ve çay tüketiyorsanız,
 • Sigara veya puro içiyorsanız,
Omega 3 seviyeniz düşük ve diğer yağ asitleri ile Omega 3 oranları bozuk olabilir.

OMEGA 3 KAYNAKLARI NELERDİR?

Omega 3 insan vücudunda yapılamadığından muhakkak dışarıdan alınması gereklidir. Temelde üç farklı türü bulunur omega 3’ün: ALA, EPA ve DHA. Omega 3’ün asıl ana kaynağı yağlı balıklardır. Daha az olmakla beraber diğer deniz mahsullerinde de bulunur. ALA ise balıkta bulunmaz yağlı tohumlar ve koyu yeşil sebzelerde bulunur. Tek başına ALA almak yeterli değildir. Daima EPA ve DHA da alınmalıdır. Bu nedenle beslenmemizde omega 3 kaynaklarının dengesine çok özen göstermek lazımdır. Omega’nın başka bir çeşidi olan omega 6’nında en önemli kaynağı ise bitkisel yağlardır. Omega 3 ve omega 6 oranları çok önemlidir. Bu oranlardaki değişiklikler insanlarda çeşitli sistemlerin bozukluklarına neden olabilirler. Bunun dışındaki zehirli maddeleri ihtiva etmeyen balıklardan uygun tekniklerle elde edilmiş ve içinde yeterli miktarda Omega 3 olan besin takviyeleri de en güvenilir Omega 3 kaynağıdır.

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz