Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma

Kadıköy Şifa Kaliteli Yaşam Polikliniği Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği’nde amaç; tüm diş ve dişi çevreleyen dokuların sağlığına kavuşturulması ve verilen oral hijyen eğitimiyle hasta tarafından devamlılığı sağlanmasıdır. Diş ve diş etlerindeki sağlıklı halin sağlanmasından sonra bleaching gibi kozmetik yeni estetik uygulamalar yapılabilmektedir.

Bleachingde ( diş beyazlatmada ) amaç sağlıklı ve görünüş olarak düzgün dişlerin renginin birkaç ton açılarak hastaya daha güzel bir gülüş ve görünüş estetiği katılmasıdır. Diş beyazlatma uygulamaları geri dünüşümlü uygulamalardır. Diş beyazlatma uygulamaları, evde ve kliniğimizde yaptığımız uygulamalar olarak ikiye ayrılır. Her iki yöntemin uygulanmasında mutlaka renklendirici ajan olan sigara, çay, kahve, şarap, asitli içecekler ve yiyeceklerden uzak durulması beyazlığın artırılması ve daha kalıcı olması için gereklidir. Bu işlemde diş rengi bulunduğu renkten 1 ya da 2 ton daha açılmakta ve kullanılan kimyasallar diş yapısına ve çevre dokulara zarar vermemektedir. Beyazlatırken asla dişte bir aşınma söz konusu değildir. İçeriğindeki karbomitperoksit ve hidrojenperoksit ( H2O2 ) molekülleri köpürme özelliği sayesinde diş dokularına nüfus ederek beyazlatma işlemi sağlanmaktadır.

Klinikteki diş beyazlatma uygulamalarında; “Office bleaching” yönteminde; tüm dişler ve diş etleri izole edildikten sonra materyal uygulanır ve kalojen ışık kaynağı ile beyazlatma 1 - 1,5 saat gibi kısa sürede sağlanır.

”Home bleaching” dediğimiz, evde diş beyazlatma diye bilinen, kitini hastaya verdiğimiz ve hastanın uyguladığı yöntemde; hastadan ölçü alınıp alt ve üst silikon esaslı ağız aparatları hazırlanır ve günde 4 - 6 saat, dişler fırçalandıktan sonra 4 - 7 gün kullanılması istenir. Oluşabilecek diş hassasiyetlerinde flor uygulaması yapılır ya da birkaç gün ara verilerek sonra tekrar işleme devam edilir. Renkteki kalıcılığın ve değişimin maksimum olması için ağız bakımının çok iyi olması ve renklendirici ajanlardan uzak durulması şarttır.

Diş beyazlatmada amaç sağlıklı diş ve diş etlerine sahip bireyin dişlerindeki rengi istenilen renge yaklaştırıp daha güzel bir gülüş estetiği sağlamaktır.

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz