Meme Küçültme
Meme Küçültme

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Meme Küçültme/ Redüksiyon Mamoplasti

AMACI: Memelerin aşırı büyük olması hastalarda omuz boyun sırt ağrılarına sebep olabilmektedir. Ayrıca meme altlarında yara açılması, pişikler çok sık görülen sorunlardır. Bunların dışında kişileri kıyafet seçimini ve sosyal hayatını sınırlayarak psikososyal sorunlara sebep olur ve yaşam kalitesini düşürür. Bu nedenle hastanın vücuduyla uyumlu meme büyüklüğü elde edilecek şekilde meme küçültme amaçtır.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Ameliyatın olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Temel laboratuar testleri yapılır ve anestezi konsültasyonu tamamlanır. Memenin radyolojik görüntülemesi için meme ultrasonu ve/veya mamografi çektirilir. Ameliyattan hemen önce gerekli ölçümler ve işaretlemeler yapılır.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Büyük ve sarkık olan memelerden doku çıkarılarak meme başı idealde olması gereken yere getirilir ve memeye tekrar şekil verilir. Birden fazla meme küçültme ameliyat tekniği mevcuttur. Memenin büyüklüğüne göre cerrah hangi ameliyat tarzını yapacağına karar verirli. Aşırı büyük memelerde ters””T” şeklinde iz kalırken daha küçük memelerde düz dikey veya “J” şeklinde bir iz kalabilir. Ameliyat süresi 3-5 saat kadardır. Genç hastalarda memelerde sarkma yoksa meme küçültme amaçlı liposuction yapılabilir.

OLASI KOMPLİKASYONLAR: Enfeksiyon, kanama olası komplikasyonlar arasındadır. Dikiş hattında kötü biz iz oluşabilir. Meme başı veya cildinde hissizlik olabilir. Bu genellikle geçicidir. Ancak çok nadirde olsa kalıcı olabilir. Ameliyattan sonra memede sertlikler oluşabilir. Bu kalan memedeki yağ dokusunda yeterli kanlanma olmaması sonrası yağ dokusu nekrozu nedeniyle olmaktadır. Ek cerrahi gerektirebilir.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Hasta ameliyattan bir gün sonra hastaneden çıkabilir. Ağızdan hap olarak kullanılacak ağrı kesiciler ağrıyı kesmede yeterli olacaktır. Enfeksiyonu önlemek için antibiyotik kullanımı gereklidir. Hasta işine 5-7. günlerde dönebilir. 3 hafta, yüzme tenis gibi kolların çok aktif kullanıldığı sporların yapılmasından kaçınılması gereklidir. Meme bölgesindeki şişliklerin inmesi 2-3 haftayı alacaktır. Ameliyattan sonraki gün pansuman açılarak basit bir sutyen giydirilir.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz