Kol Estetiği
Kol Estetiği

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Kol estetiği, kola liposuction, kol germe (brakiplasti)

AMACI: Yaşın ilerlemesi, kilo alıp verme sonrası kolda olan sarkmaların ve fazlalıkların alınması ve düz bir kol elde edilmesidir.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Ameliyatın olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Temel laboratuar testleri yapılır ve anestezi konsültasyonu tamamlanır. Ameliyat günü hasta kolsuz kıyafet giymişken alınması gereken bölge işaretlenir ve kesinin yapılarak dikiş hattının kalacağı yer çizilir. Bu işaretleme sırasında hastayla beraber konuşularak kesi yeri belirlenir.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Ameliyatlar genel anestezi altında yapılır. Dirsekten koltuk altına dek uzayabilen bir kesi hattı olur. Bu bölgedeki sarkma miktarına göre bu kesinin uzunluğuna karar verilir. Sarkmış olan deri çıkarılır. Dikiş hattı kolun vücuda değen yüzünde kalır. Ancak hasta kolunu kaldırdığında dikiş hattı mutlaka görülecektir. Deride sarkma yoksa liposuction denenebilinir. Deride sarkma çok fazla değilse koltukaltından yapılan kesiyle koltuk altına doğru germe denenebilir. Ancak sarkması fazla olan hastalarda sonuç iyi olmaz.

OLASI KOMPLİKASYONLAR: Enfeksiyon, kanama olası komplikasyonlar arasındadır. Dikiş hattında kötü biz iz oluşabilir.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Genellikle, Hasta yapılan müdahalelerle aynı gün hastaneden çıkar. Ağızdan hap olarak kullanılacak ağrı kesiciler ağrıyı kesmede yeterli olacaktır. Ağır tempolu sporlara 6–8 hafta sonra başlanır.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz