Yağ Enjeksiyonu
Yağ Enjeksiyonu

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Yağ Enjeksiyonu / Lipofilling / Lipoinjection

AMACI: Kırışıklıklara, yüzdeki çöküntüleri, dudakları kalınlaştırmak, elmacık kemiklerini belirginleştirmek, çeneyi büyütmek, baldırları kalınlaştırmak, vücuttaki kontürleri düzeltmek amacıyla karın, diz içi, kalça, uyluktan alınan yağların belirli işlemlerden geçirildikten sonra enjekte edilmesidir.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Müdahale öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Müdahalenin olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Temel laboratuar testleri hastanın sağlık durumuna göre ihtiyaç duyulursa yapılır. Yağ enjekte edilecek ve alınacak bölge çizim kalemi ile işaretlenir.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Müdahale lokal anestezi altında yapılır. Diz iç yüzü, kalça, karın gibi bölgelerden alınana yağlar kimi işlemlerden geçirildikten sonra doldurulmak istenen alana ince kanüller aracılığıyla enjekte edilir. Daha sonra özel bandajlarla kapatılır.

OLASI KOMPLİKASYONLAR: Enfeksiyon, kanama olası komplikasyonlar arasındadır. Elmacık kemiği gibi simetrik bölgelere enjeksiyon yapıldığında asimetri oluşabilir ve tekrar müdahale gerekir. Enjeksiyon bölgesinde hissizlik, uyuşukluk olabilir bu geçicidir. Yağ hücrelerinin uygun dağılmaması sonucu ele gelen kitleler olabilir. 6 ay sonra yağ hücrelerinin beklenenden fazla emilmesi nedeniyle kalıcı etki istenenden daha az olabilir.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Hastanın müdahaleden sonra evine gidebilir. Ağızdan alınan ağrı kesiciler yeterlidir. Mikrop kapmaması için antibiyotik kullanılır. Enjeksiyon yapılan bölgeye konan bandajlar ilk 2 gün açılmaz. Morluk ve şişlik olabilir. Bunlar 3-6 gün içinde geçer. Bu dönemde güneşten korunmak önemlidir. İstenilen sonuç 1 ay kadar sonra belli olur. Ancak konana yağın %50-80i ilk 6 ayda emilir. O nedenle tekrarlanması gerekir.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz