Kaş Estetiği - Şakak Germe
Kaş Estetiği - Şakak Germe

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Kaş aldırma, kaşa kalıcı makyaj, kaş askılama, kaş kaldırma, şakak germe, kaş ekimi (brow lift- temporal lift)

AMACI: Gerek yapısal gerekse yaşlanmayla beraber kaşlar olması gereken yerden daha aşağıda bulunabilir. Bu da kişinin yorgun, üzgün, kızgın görünmesine sebep olur. Kadınlarda ideal olan kaşlar gözün üzerindeki kemik sınırının üst tarafında yerleşmiş olmasıdır. Erkeklerde ise kemikle aynı seviyede bulunması yeterlidir. Ayrıca kaşın orta hattı burun kanatlarıyla aynı hizada, dış kenarı ise burun kenarı ve göz kenarından çekilen çizgi üzerinde olmalıdır. Kaşın en yüksek noktası ise göz bebeğinin dış kenarı hizasında olması beklenir. Ancak bu tanımlar kitabi olup modayla beraber güzellik kavramı değiştiği için her hasta kendi içinde değerlendirilmelidir. Kaş estetiğinde amaç hastaya sağlıklı ve estetik bir görüntü kazandırmaktır. Kaş estetiğinde basitten komplekse doğru bakıldığında ilk ve en çok uygulanan kaş aldırmadır. Kaşlardaki kılların alımı ile kaşa şekil verilmeye çalışılır. Bir diğer yöntem ise kaşlara kalıcı dövme yapılmasıdır. Ancak bu işlem kalıcı olduğundan yaş ilerledikçe kaşların şeklinden memnuniyet gittikçe azalabilir. Ancak bu dövmeyi silmek mümkün olmayabilinir. Kaşın düşük olan bölgelerine göre enjeksiyonlar yapılarak kaş yükseltilir. Ortalama 4-6 ayda bir enjekiyonu tekrarlatmak gerekir. Geri dönüşümlü, kısa sürede uygulanan hastayı günlük yaşamından koparmayan bir işlemdir. Kaş askılama ise saç içinden kaşa doğru geçirilen iplikle kaş yukarıya doğru askılanır. Ancak etki süresi çok uzun değildir. Kaş kaldırma ise saç endoskopik olarak girilerek kaş anatomik yapılarla beraber kaldırılır. Şakak germe klasik alın germe ameliyatı ile yapılır. Kaşların kaldırılmasıyla beraber bu bölgedeki sakmış fazla deride çıkartılmış olunur. Kaşları dökülmüş kişilerde saçlardan alınan kıllarla kaş ekimi yapılabilinir.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Ameliyatın olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Temel laboratuar testlerinin yapılması hastanın sağlık durumuna göre karar verilir.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Ameliyatlar lokal anestezi altında yapılır. Kaş askılama da kaşın askılanması istenen bölge belirlenir. Saç içinden yapılan küçük bir kesi sonrası buradan kaşa doğru geçirilen iplikle kaş yukarı doğru askılanır. Endoskopik kaş germede ise yine lokal anestezi altında saç içinden kamera ile girilerek aşağıya doğru yer değiştirmiş olan kaşa ait anatomik yapılara ulaşılır ve istenen bölgeye kaldırılarak sabitlenir. Şakak germe ile kaş kaldırma ise alın germede anlatılmıştır.

OLASI KOMPLİKASYONLAR: Enfeksiyon, kanama olası komplikasyonlar arasındadır. Asimetri nadirde olsa görülebilir ve bu durumda revizyon gerekir. Kaş bölgesinde hissizlik olursa genellikle geçicidir. Klasik şakak germede kesi yapılan saçlı deri bölgesinde saç dökülmesi görülebilinir.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Genellikle, Hasta yapılan müdahalelerle aynı gün hastaneden çıkar. Şişlik, morluk, hissizlik ilk 2-3 gün görülebilir. İple askılama da ertesi gün hasta normal hayatına döner. Ancak klasik şakak germede 3 hafta kadar ağır tempolu spordan kaçınmak gerekir.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz