PRP
PRP

PRP ile kendi kanınızla gençleşin..

Daha genç, daha bakımlı ve daha güzel görünmek kuşkusuz tüm kadınların ortak isteği. Pek çok farklı yöntemle güzelliklerine güzellik katmaya çalışan kadınlar artık kendi kanları ile daha genç ve güzel görünebilecek.

Daha genç, daha bakımlı ve daha güzel görünmek kuşkusuz tüm kadınların ortak isteği. Pek çok farklı yöntemle güzelliklerine güzellik katmaya çalışan kadınlar artık kendi kanları ile daha genç ve güzel görünebilecek.

Damarlarımızda dolaşan hayati sıvı olan kan vücut ağırlığımızın 1/3’ünü oluşturur. Kanın hücresel elemanları dışında kalan sıvı kısmına “plazma” denir ve plazma, aminoasitler, karbonhidratlar, elementler gibi önemli maddelerin dokulara taşınmasını sağlar. Kandaki önemli hücrelerden biri trombosittir (platelet). Tromboistlerin temel görevi; damar bütünlüğü bozulduğunda kanamayı durdurmak ve iyileşmeyi başlatmaktır. Trombositler içinde pek çok büyüme faktörleri ve sitokinler içerir.

Trombositler bu özellikleri nedeniyle yaraların iyileşmesini sağlar. Trombositlerin bu faydaları fark edildiğinden bu yana tıp alanında pek çok şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Hasarlı dokuların normale dönmesini sağlamak için kullanılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

PRP nedir ve nasıl uygulanır?

FDA onaylı bir tedavi protokolü olan PRP ile, hastanın kendisinden alınan bir miktar kan (8 -10 cc) özel bir işlemden geçirilerek hastanın hasarlı bölgelerine enjekte edilir. TRAY LiFE PRP uygulamaları cilt yenilemesinde kısa zamanda etkili ve kalıcı sonuç vermesiyle tercih edilmektedir.

Kana uygulanan işlem ile elde edilen plazmadaki trombosit yoğunluğu 2 - 8 kat arttırılarak hasarlı olan dokuların iyileşmesi sağlanır.

PRP hangi alanlarda kullanılır?

PRP estetik amaçlı olarak birçok bölgede rahatlıkla kullanılabilen ve sonuçlarının hemen sorunsuzca alınabileceği bir yöntemdir. Tek başına kullanılabildiği gibi eş zamanlı olarak iyileşmeyi desteklemek ve daha iyi sonuç almak için de kullanılabilir. Ciltte yenileme yaparken birçok diğer estetik yöntemi ile de kombinlenerek uygulanabilmektedir. Bunlardan bazıları;

• lazerle yapılan leke ve cilt tedavileri,
• mezoterapi ile yapılan cilt gençleştirme uygulamaları,
• çene, yüz toparlama işlemleri,
• el üstü gençleştirme işlemleri,
• çatlak, skar ve iz tedavileri ile birlikte rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Vücut uygulamalarında ise;

• kol sarkmaları,
• iç bacak sarkmaları,
• iç diz sarkmaları,
• karın bölgesi sarkmalarında PRP tedavisi uygulanabilmektedir.

Saçta ise;

• saç dökülmesi, canlandırması ve saç mezoterapisiyle birlikte uygulanmaktadır.

PRP, iyileşmeyen yaralarda, ortopedik sorunlarda, vasküler problemlerde, diş hekimliğinde ve estetik amaçlı kullanılır.

Estetik amaçla; yüzde ince ve derin kırışıklıkların olduğu bölgelerde, izlerde, çatlaklarda, saç dökülmesinde, cilt tonunu sıkılaştırmada, dekolte, kol, el yaşlanma izlerini azaltmada kullanılabilen bir yöntemdir.

PRP nasıl uygulanır?

PRP 2 hafta arayla 3 - 4 seans olarak uygulanır. 10 - 12 ayda bir tekrarlanabilir. Uygulama seansları ortalama 30 dakika kadar sürer. PRP dolgu maddesi gibi derin kırışıklıklara verilebildiği gibi, mezoterapi olarak veya maske olarak da kullanılabilir.

Kimlere uygulanır?

Her yaş grubuna ve cinsiyete uygulanabilir. Kanser hastalarında, trombosit sayısı düşüklüğü olduğunda uygulanamaz.

PRP'nin yan etkileri var mıdır?

Otolog yani hastanın kendisine ait olduğundan bir yan etki görülmez. Yabancı bir madde kullanılmadan kişinin kendi kanından olduğu için alerji ve diğer reaksiyonların görülme olasılığı yoktur. Sadece uygulama bölgesinde enjeksiyona bağlı hafif bir ağrı ve morluk olabilir.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz