Popo Estetiği
Popo Estetiği

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Popo-Kalça Dikleştirme (Buttock lift), Popo-Kalça Liposuction, Popoya Protez Uygulaması (gluteal implant)

AMACI: Yapısal özellik nedeniyle popo düz, aşağıya doğru sarkık olabilir. Oysaki çekici ve güzel olan popo dışarı doğru çıkıntılı ve yuvarlak hatlı olmalıdır. Aşağıya doğru sarkık popolar bacak boyunun kısa görünmesine sebep olur ve yuvarlak hatlı olmadığı içinde çekici değildir. Bazı kişilerde ise popo yanlarında be popo oluğunda aşırı yağ birikimleri olduğundan poponun yuvarlaklığı belirgin değildir. Yapılan ameliyatlarda yuvarlak hatlı, çıkıntılı popo elde edilmeye çalışılır. Bu amaçla hastanın ihtiyacına göre popo kaldırma, popoya protez konması, popoya yap enjeksiyonu veya popoya liposuction yapılabilmektedir.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Ameliyatın olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Temel laboratuar testleri yapılır ve anestezi konsültasyonu tamamlanır.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Ameliyatlar genel anestezi anestezi altında yapılır. Popoda hacimsel yetersizlik var ve bu nedenle popo çıkıntısı yetersiz ise protez uygulanabilir. Orta hattan yapılan kesiyle kasın altına protez konarak yuvarlak hatlı çekici popo elde edilir. Protez yerine vücudun başka yerinden alınan yağlar bu bölgeye enjekte de edilebilinir. Ancak buraya enjekte edilen yağın yaklaşık %80i emilecektir. Bu nedenle kalıcı etki istendiğinde yağ enjeksiyonunun pek çok seans yapmak gereklidir. Eğer popo bölgesinde sarkma, deri fazlası varsa popo dikleştirme yapılmalıdır. Bu ameliyatta belin alt bölgesi ile poponun bileşim yerinden yapılan kesi ile fazla olan deri ve yağ dokusu çıkarılır. Eğer sarkma miktarı az ise popo alt bölgesindeki oluktan da sarkan deri çıkarılabilinir. Ancak mutlaka kesi bölgelerinde iz kalır. Popoda hacimsel fazlalık olduğunda ise liposuction yapılarak yağ alımı sağlanır. Fakat popo estetiğinde bikini altında kalacak şekilde olan izler mutlaka olur.

OLASI KOMPLİKASYONLAR: Enfeksiyon, kanama olası komplikasyonlar arasındadır. Protez konduktan sonra hastada hassasiyet, yabancı cismi hissetme gibi şikayetler olabilir. Protez konan vakada enfeksiyon gelişirse protezi çıkarmak gerekebilir. Kesilerin yapıldığı yerde kalacak izler çok kişisel yapıya bağlıdır. Kimi hastada çok az belirginken kimi hastada ise belirginliği oldukça fazla olabilir.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Ağrı kesicilerle kesilen ağrı bir miktar olacaktır. Dikişler kendiliğinden eriyecektir. 3–4 hafta özel korse giyilmesi şarttır. 7. günden sonra hasta normal günlük yaşamına dönebilirse de ağır tempolu sporlara 8. hafta sonra başlanabilir.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz