Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik
Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik / Post Bariatrik Cerrahi Sonrası Estetik

AMACI: Obezite aşırı kiloluluk, şişmanlık olarak basitçe tanımlanan obezite sağlık açısından çok riskli bir durumdur. Obezite nin tedavisi multidisipliner olmalıdır yani tedavi ekibinde genel cerrah, diyetisyen, endokrinolog, psikiyatrist ve plastik cerrah olmalıdır. Plastik cerrah obez hastanın tedavisinde hasta kilo verdikten sonra rol oynar. Spor, diyet, psikiyatrik destek ve zayıflatıcı cerrahi müdahaleler sonrası zayıflayan hastanın vücudunda oluşmuş olan deformiteleri düzeltmek için plastik cerrahi ameliyatlar yapar. Çok kilolu olup kilo veren kişilerde sarkmalar olur. Bu sarkmalar karın bölgesinde, memelerde, kollarda, bacaklarda, popo da, sırtta olabilmektedir. Hasta kilo verdiği için fazla olan dokuların alınıp germe işlemlerinin yapılması gerekir. Hastanın hayat kalitesini bozan deri sarkmaları birden çok ameliyat basamaklarıyla toparlanır. Bu nedenle hastayla beraber planlamalar yapılır ve ameliyat sıralaması ve önceliklerine karar verilir. Karın bölgesindeki deri sarkmaları genital bölge üzerine gelerek hastanın hijyenini sağlamasında zorluğa sebep olabilmekte ve hareket kabiliyetini etkilemektedir. Kollar ve bacaklardaki aşırı sarkmalar hastanın hareketleri sırasında sürtünmelere sebep olmakta kitlesel etkisiyle zorluk yaratmakta ve pişik-yara açılmasına neden olabilmektedir. Gerek erkek gerekse kadında kilo verme sonrası memelerde aşırı sarkma olabilmektedir. Bu durum hastayı psikososyal olarak negatif etkiler. Vücut haricinde aşırı kilo verme sonrası yüz ve boyun bölgesinde de sarkmalar olmaktadır ve bu bölgelere de germe yapılması gerekir. Bu ameliyatlarda amaç hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Ameliyatın olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Temel laboratuar testleri yapılır ve anestezi konsültasyonu tamamlanır. Ameliyatı yapılacak bölgeye gör ek laboratuar testleri istenebilir. Karın germe yapılacak hastada altta göbek fıtığı olasılığı nedeniyle karın ön duvarı ultrasonu, memem küçültme yapılacak hastaya meme ultrasonu ve mamografi istenebilir.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Aşırı kilo vererek sarkan bölgelerin toparlanması amaçtır. Kesiler oldukça uzundur. Fazla olan dokular çıkarılır. Bu fazla olan dokular alınırken içlerinde de kan içerdiğinden yani hastanın tüm vücudunu etkileyecek kan kaybına sebep olduğundan, alınacak bölgeler sınırlıdır. Her ameliyat bu nedenle sadece bir bölgeye müdahale edilir.

OLASI KOMPLİKASYONLAR: Enfeksiyon, kanama olası komplikasyonlar arasındadır. Dikiş hattında kötü biz iz oluşabilir. Cildinde hissizlik olabilir. Bu genellikle geçicidir. Ancak çok nadirde olsa kalıcı olabilir. Yara iyileşmesi sorunları olabilir. Yara iyileşmesinde gecikmeler olabilir. Dikiş hatlarında ayrılmalar olursa tekrar müdahale etme gereği doğabilir. Ameliyattan sonra yumuşak dokuda sertlikler oluşabilir. Bunun nedeni yağ dokusunda yeterli kanlanma olmaması sonrası yağ dokusu nekrozu olmasıdır. Ek cerrahi gerektirebilir.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Hastanın ameliyattan sonra hastanede kalış süresi hastaya göre değişebilmektedir. Ameliyattan 6-8 saat sonra hasta yürütülmeye başlanır. Hastanın iyileşme sürecinde sabırlı ve istekli olması önemlidir. Geçirdiği ameliyata göre özel korse giymesi veya bandaj takması gerekebilir. Hastanın ameliyattan sonra özel diyet ve egzersiz programına en kısa sürede başlaması gerekir. Unutulmamalıdır ki bu uzun süren bir takım oyunu olacaktır. Hastanın kararlılığı istekliliği çok önemlidir. Hastanın estetik ameliyatları arasında en az 3-6 ay olması gereklidir.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz