Çene-Elmacık Kemiği Estetiği
Çene-Elmacık Kemiği Estetiği

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Çene / elmacık kemiği estetiği, elmacık kemiği büyütme, çene ucu büyütme / küçültme.

AMACI: Yüzün güzelliğini sağlayan orantılardaki bozukluk çene ucu küçüklüğü ise boyun çene arasındaki açı silikleşir ve kişide yaşlı ve yüzünde hantal görüntü oluşur. Bu nedenle çenesi küçük olan kişilere çene hatlarını belirginleştirecek şekilde protez konması gerekir. Bezende tam tersi hastanın çene ucu olması gerekende daha uzun ve sivridir, bu durumlarda da çene ucunun küçültülmesi ve sivriliğin giderilmesi gereklidir. Kimi kişileri elmacık kemikleri oldukça siliktir ve bu bölgelerde olması gereken çıkıntılar yetersizdir. Bu durumlarda da elmacık kemiklerini büyütmek amaçlı protez konması gerekir.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Ameliyatın olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Temel laboratuar testlerinin yapılması hastanın sağlık durumuna göre karar verilir.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Ameliyatlar genel anestezi altında yapılır. Ağız içinden kesiler yapılarak protezlerin konacağı yerler hazırlanır ve protezler yerleştirilir. Elmacık kemiğine protez yerleştirilme nedeni eğer kemik yapıdaki yetersizlik değil, aşağıya doğru sarkmış yanak dokusunun yarattığı boşluk ise ameliyat sonrası sonuç hastayı memnun etmeyebilir. Bu tür durumda hastaya yüz germe yapmak daha uygun olabilir. O nedenle hastanın ihtiyacına doğru karar vermek gerekir. Çene ucuna konan protezle gıdı bölgesindeki fazlalık azalacağından boyun-çene açısı da belirginleşecektir.

OLASI KOMPLİKASYONLAR: Enfeksiyon en çok korkulan komplikasyondur. Bu durumda protezi çıkartmak gerekebilir. Alt dudakta hissizlik olabilir, bu geçici olabildiği gibi kalıcıda olabilir.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Ameliyat sonrası çok ağrılı bir dönem olmayacaktır. Ancak yüzünüzde Şişme olacaktır. Genellikle 7–10 gün içinde şişlik geçse de bu süre uzayabilir. Dikişler kendiliğinden düşecektir. İyi ağzı içi bakımı yapılması gerekecektir. 3. günden itibaren hasta işine dönebilirse de şişlik nedeniyle bu süre uzayabilir. Hamam, sauna gibi çok sıcak ortamlara 4-6 hafta girmemesi gerekecektir. 10. günden itibaren ağır tempolu olmamak kaydıyla spora başlanabilinir.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz