Bilimsel Kilo Kontrolü için Hormon Ölçümleri, Metabolik ve Genetik Testler
Bilimsel Kilo Kontrolü için Hormon Ölçümleri, Metabolik ve Genetik Testler

  • Vücuttaki yağ ve kas dağılımını, metabolizma hızını, uykunun kalite ve düzenini, zihinsel aktivite ve kas gücünü, konsantrasyon kapasitesi ve hafızayı, cinsel istek ve performansı, stresle ve enfeksiyonlarla mücadele kapasitesini hormonlarımız yönetiyor.
  • Hangi hormon, ne zaman ölçülmeli?
  • Diyet ve egzersiz ile verdiğiniz kiloları geri almanıza genleriniz mi yol açıyor?

Sağlıklı ve daima formda kalabilmek için hormon ölçümleri ve genetik analizler K-KLİNİK’te!


K- KLİNİK KİLO KONTROLÜ PROGRAMI

Tıpta “obezite” olarak tanımlanan kilo fazlalığının yüksek tansiyondan şeker hastalığına, bazı kanserlerden kalp-damar hastalıklarına kadar oldukça ciddi sağlık problemlerine yol açtığı tartışmasız bir gerçek. Dahası, obezite yaşlanmayı hızlandıran tüm sebepler arasında birinci sırada yer alıyor. Fazla kilolu olmanın beraberinde getirdiği psikolojik ve sosyal problemlerin hiç de küçümsenecek düzeyde olmadığını da göz ardı etmemek lazım.

İdeal vücut ağırlığının üzerine çıkmanın altında; bedenimizin ihtiyaç duyduğundan daha fazla gıda tüketmenin, düzenli ve dengeli beslenmemenin ve hareketsiz bir yaşam tarzının yattığı muhakkak. Diğer taraftan, genlerin, hormonal ve metabolik bozuklukların da kilo almaya ya da fazla kiloları verememeye yol açtığı biliniyor.

K-KLİNİK kilo kontrolü programında farklı olan ne?

Bu program “kilo kontrolü”nün “kişiye özel” olması gerektiği konseptine dayalı. Öncelikle, beslenme ve egzersiz alışkanlığınıza yönelik soruları cevaplayacağınız kısa bir anket sayesinde endokrinoloji uzmanı ve diyetisyenimiz hakkınızda ön bilgi sahibi oluyor. Daha sonra, endokrinolojik muayeneniz ve gerekli hormonal ve metabolik testler yapılıyor. Dilerseniz, metabolizmanızı kontrol eden ve egzersize cevabınızı düzenleyen genlerinize yönelik testler yaptırmak da mümkün.

Bu aşamadan sonra vücudunuzdaki yağ dağılımı tespit edilip yaşınıza, cinsiyetinize ve günlük aktivitenize uygun, kısaca “size özel” bir sağlıklı beslenme ve egzersiz programı düzenleniyor.

Ücretsiz olarak verilen adım-ölçer (pedometre) sayesinde yürümeniz motive edilirken, sık aralıklarla yapılan diyetisyen kontrolleri ve size özel beslenme ipuçları ile programa uyumunuz artırılmaya çalışılıyor. Gerektiğinde, psikolojik danışmanlık ve tamamlayıcı tıp yöntemleri de (kuantum düşünce tekniği gibi) programa dahil edilebiliyor.

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz