Hiperhidroz ve Tedavisi
Hiperhidroz ve Tedavisi

Vücut için doğal, fizyolojik bir olay olan terleme sayesinde vücut ısımız dengelenir ve vücudumuzdan zararlı maddelerin atılması sağlanır. Ter ayrıca doğal bir nemlendiricidir, özellikle yaz aylarında hemen hemen herkesin şikâyet ettiği terlemenin, fizyolojik terleme ihtiyacı dışında, çok daha fazla olmasına hiperhidroz denir. Vücudun kendisini soğutmak için günde 4-5 defa terlemesi normal olarak kabul edilir. Vücudun her yerinde bulunan ekrin ter bezlerinin aşırı çalışması sonucu olur. Erişkin bir kişide ter bezi sayısı toplam 2 - 5 milyon arasında değişir. Bu bezler en yoğun şekilde avuç içleri, ayak tabanı ve koltuk altında gruplar halinde bulunur. Örneğin el ve ayakta 600/cm², sırtta 108/cm², kolda 180/cm² gibi.

Aşırı terlemenin sebepleri tam olarak bilinmemekte ve genellikle genetik olduğu kabul edilmekle birlikte önemli nedenleri arasında stres, değişik uyaran ilaçlar (emetikler, insülin), tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezinde görülen hastalıklar, menopoz, hipoglisemi, şişmanlık, bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hormonlar, psikolojik sorunlar, sistemik hastalıklar, diyabet, kalp yetmezliği, karsinaid sendrom sayılabilir. Pratikte en çok görülen terleme şekli; strese bağlı olandır. Bu kişilerin şikâyetleri yaz kış devam eder. Genellikle ergenlik çağı 13-20’li yaşlarında başlar.

Terleme şikâyetleri vücudun genelinde görülebildiği gibi, %80’ini el ve ayak, %30 kadarını koltuk altı terlemesi oluşturur. Kişinin hem özel, hem de profesyonel iş yaşamında ciddi sosyal problemlere yol açar. Yüz terlemesi daha seyrektir. Bu sorun kadınlarda genellikle menopozla bağlantılıdır. Aşırı terleme öyle bir sorundur ki; hem kişiyi hem de çevresindekileri rahatsız etmektedir. Kişiler biriyle tokalaşmaktan, iş görüşmelerinde veya önemli bir toplantıda takım elbise giymekten bile korkarlar. Bazen el terlemesinin fazla olması kişinin, kalem veya direksiyon tutmasını bile engeller. Bu durumda kişiyi huzursuz eden, can sıkıntısına neden olan, endişe veren, stres yaratan, utandıran ve cildi tahriş eden, mantar ve enfeksiyonlara neden olan tablolara yol açabilir.

Su ve elektrolit dengesinde bozukluk da yine aşırı terlemenin sonucu olarak karşılaştığımız bir durumdur. Bu durum kişinin başka kişilerle ilişki kurmasını, iş ve kariyer seçimini, ruhsal sağlığını ve kişisel görüntüsünü dolayısıyla yaşam kalitesini çok olumsuz yönde etkileyecektir. Terleme tedavisine başlamadan önce ilk aşamada terlemenin nedenleri araştırılır. Ancak ter miktarı kişiden kişiye göre değişebildiği için aşırı terlemenin tanısı ve değerlendirmesi çoğu kez zordur. Sorun saptanamadığı durumlarda sempatik sinirlerin doğuştan aşırı çalıştığı düşünülür.

Tedavi Seçenekleri
1- Yaşam şekli değişikliği (tuz ve baharatı azaltmak, pamuklu kıyafetler giymek.)
2- Topikal artiperspirant metal tozları (sık uygulama gerektirir ve Ciltte irritasyon yaratabilir.)
3- Sistemik antikolinerjik ilaçlar (kabızlık, görme bulanıklığı gibi yan etkilerinden dolayı sınırlı kullanımı vardır.)
4- Iontoforez (haftada 2 ya da daha fazla tedavi gerekmektedir. El ve ayak tabanında kullanılabilir. Uygulanırlığı pratik değildir.)
5- Cerrahi genel anestezi gerektirir. Axiller hiperhidroz için bir seçenektir. Ciltte skar bırakır.

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz