Erkekte Meme Küçültme
Erkekte Meme Küçültme

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Erkekte meme küçültme ameliyatı-Jinekomasti düzeltilmesi.

AMACI: Erkek büyük memenin yok edilmesi ve sarkıklığı giderilmesidir. Hastanın ameliyat olduğunun anlaşılmayacak şekilde sadece yağ emmeyle küçültme yapılabildiği gibi hastanın ihtiyacına göre meme başının çevresinden yapılan kesiyle de ameliyat yapılabilinir. Cerrahi kesi yapılmaksızın yağ emilimi ile giderilir.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Ameliyatın/dolgunun olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Erkeklerde hayatlarının iki döneminde meme büyüklüğü fizyolojik olarak görülebilinir. Birincisi 13–15 yaşları arasında hormonal aktivitenin tam olarak düzenli olmadığı dönemde geçici meme büyüklüğü görülebilir. 2 yıl içinde bu meme büyüklüğü yok olur. İkinci olarak ise yaşlanma sonrası memede büyüme görülebilir. Hasta çok kilolu ise, vücut geliştirme amaçlı bir takım ilaçlar kullanıyorsa bu durumlarda da memem büyüklüğüne sebep olur. Hastanın kilo vermesi ve kullandığı ilaçları bırakması önerilir. Bu hastalar ameliyat için uygun hastalar değillerdir. Bunların haricinde sağlıklı bir erkekte meme büyüklüğü mevcut ise hastanın kullandığı ilaçlar, alkol, mariuanna gibi alışkanlıklar, karaciğer sağlık durumu gibi olası sebepler sorgulanır. Erkekte meme büyümesine sebep olabilecek bir hastalık olup olmadığını araştırmak için hastanın endokrin bölünce değerlendirilmesi uygundur. Çok nadir olmasına rağmen erkekte de meme kanseri olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle meme dokusunun USGsi istenebilir. Hastanın ameliyata uygun olduğuna karar verildikten sonra anesteziye yönelik temel laboratuar testleri yapılır ve anestezi konsültasyonu tamamlanır.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Ameliyatınız genel anestezi altında gerçekleşir. Yapılan testler ve USG sonrası meme yapısı yağ dokusu ağırlıklı ve deride sarkma yoksa liposuction yağılarak ameliyat tamamlanır. Ancak USG de memede liposuctionla alınması mümkün olmayan dokular olduğunda ve/veya derde sarkma olduğunda meme başının çevresinden kesi yapılarak hem fazla olan deri hem de memeyi oluşturan dokular çıkarılır.

OLASI KOMPLİKASYONLAR: Meme başı duyu kaybı olabilir. Meme başının çevresinden yapılan kesilerinin izleri kötü olabilir ve revizyon gerektirebilir. Deri altına kanama, sıvı toplanması, enfeksiyon görülebilir.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Ameliyat sonrası bir gece hastanede kalınması gerekmektedir. Buz kompres yapılır. Ameliyattan sonra şişlik ve morluklar olabilir. Bunlar genellikle 10 günde geçer. Ameliyat sonrası en az 3 hafta korse giyilir. Aktif spora 10 gün sonra başlanabilir. Ancak ağırlık çalışmalarına 6–8 hafta sonra başlanır.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz