Meme Eşitsizliklerinin Düzeltilmesi
Meme Eşitsizliklerinin Düzeltilmesi

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Meme Eşitsizliklerinin (Asimetrisinin) Düzeltilmesi

AMACI: Memeler arasındaki asimetrilerin fazla olması hastayı rahatsız eder kıyafet seçiminde zorluklara neden olur. Meme büyüklükleri eşit olmadığında meme büyüklüklerini eşit hale getirmek ve hastayı psikososyal açıdan rahatlatmaktır.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Ameliyatın olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Temel laboratuar testleri yapılır ve anestezi konsültasyonu tamamlanır. Hastanın muayenesi sonrası iki meme arasındaki eşitsizlik ve hastanın beklentileri belirlenir. Sadece büyük olan memenin küçültülmesi ve ya sadece küçük olan memenin büyültülmesi veya bir memenin küçültülürken diğerinin büyültülerek her iki memeye de müdahale edilmesi olasılıkları konuşularak yöneteme karar verilir. Ameliyat günü meme bölgesinde gerekli ölçümler ve işaretlemeler (meme başının olası gerektiği yer, kesi yeri gibi ) yapılır.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Hiçbir kadının her iki memesi %100 simetrik değildir. Ancak her iki meme arasındaki eşitsizlik fazla olduğunda hastanın görüntüsel olarak rahatsız olmasına sebep olur. Kıyafet seçiminde zorluklar yaşanır. Bu nedenle memeler arasındaki eşitsizlikleri gidermek önemlidir. Hastayı psikososyal açıdan rahatlatır. Hastanın beklenti ve isteklerine göre teknik seçilir. Eğer tek memeye küçültme yapılacaksa meme küçültmede anlatıldığı gibi meme başının çevresinden ve alttan kesi yapılarak memeye şekil verilir ve meme küçültülür. Küçük olan meme büyütülecekse meme büyütme ameliyatında anlatıldığı gibi kesi yeri meme başı, meme altı oluğu veya koltukaltı seçilerek silikon protez konarak meme büyütülür. Bazen de bir meme küçültülürken diğeri büyütülerek her iki memeye de müdahale edilir. Bu son seçenek memelere arasındaki eşitsizliği gidermede en ideal olan ameliyat tarzıdır.

OLASI KOMPLİKASYONLAR: Enfeksiyon, kanama olası komplikasyonlar arasındadır. Dikiş hattında kötü biz iz oluşabilir. Meme başında veya cildinde hissizlik olabilir. Bu genellikle geçicidir. Ancak çok nadirde olsa kalıcı olabilir.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Hasta ameliyatın yapıldığı gün hastaneden çıkabilir. Ağızdan hap olarak kullanılacak ağrı kesiciler ağrıyı kesmede yeterli olacaktır. Enfeksiyonu önlemek için antibiyotik kullanımı gereklidir. Hasta işine 3-5. günlerde dönebilir. 3 hafta, yüzme tenis gibi kolların çok aktif kullanıldığı sporların yapılmasından kaçınılması gereklidir. Meme bölgesindeki şişliklerin inmesi 2–3 haftayı alacaktır.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz