Meme Büyütme
Meme Büyütme

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Meme Büyütme (Augmentasyon Mamoplasti)

AMACI: Kadınlığın simgesi olan memelerin çekici ve estetik görünümlü olması doğal durması vücuduyla uyumlu büyüklükte olması amaçtır.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Ameliyatın olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Temel laboratuar testleri yapılır ve anestezi konsültasyonu tamamlanır. Ameliyat günü meme bölgesinde gerekli işaretlemeler (meme altı oluğu, memenin sınırları, kesi yeri gibi) yapılarak kesinin yapılacağı yerle hastayla tekrar görüşülerek beraber karar verilir ve işaretlenir. Hastanın mevcut meme yapısı incelenerek memenin ne kadar büyütülebileceğine karar verilir. Çok küçük meme yapısı olduğunda meme büyütme miktarı da sınırlı olacaktır. Çok büyük meme beklentisi mevcut ve var olan meme yapısı çok küçük ise istenilen büyüklüğe ulaşmak için konması gereken büyük protez memeye yerleştirilemez. Bu nedenle meme cildinin estetikliği ve hastanın beklentisi ameliyat öncesi değerlendirilerek memenin büyütülme miktarına karar verilir. Kimi hastada ise özellikle doğumdan sonra memelerde küçülme olmuştur ancak meme başında sarkma ve meme cildinde fazlalık mevcuttur. Bu tür hastalarda tek başına meme büyütme memnuniyet vermeyebilir. Meme başını olması gereken ideal yerine getirerek fazla olan cildi çıkarmak yani meme dikleştirme ile beraber meme büyütme yapmak gerekebilir.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Meme büyütmede kullanılacak protezi yerleştirmek meme başından, meme altı oluktan veya koltukaltından kesi yapılabilinir. Meme başından yapılan keside iz kalma olasılığı en azdır ancak hastanın meme başı çok küçük ise bu bölge uygun olmayabilir. Hastalar meme büyütmeden beklentilerini sutyen bedenleri olarak belirtirler. 85-90-95 gibi rakamlar göğüs kafesi genişliğini belirtir. Meme büyüklüğünü ise “A, B, C..” gibi cup ölçüleri belirtir. Meme büyütme ameliyatlarına bu cup ölçüleri değişir. Meme büyütme ameliyatı hamilelik ve emzirmeye engel değildir. Mamografi, meme ultrasonu yapılabilir ve engel teşkil etmez. Ancak radyologa meme büyütme ameliyatı geçirildiğini söylemekte fayda vardır.

OLASI KOMPLİKASYONLAR: Enfeksiyon, kanama olası komplikasyonlar arasındadır. Dikiş hattında kötü biz iz oluşabilir. Meme başında veya cildinde hissizlik olabilir. Bu genellikle geçicidir. Ancak çok nadirde olsa kalıcı olabilir. Nadir olarak kimi Hastaların vücudu Konan protezin çevresinde kapsül denen adeta bir kılıf oluşturabilir. Bu kılıf zamanla kalınlaşarak şekil bozukluğuna sebep olabilir. Bu tür durumda ameliyat gerekebilir.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Hasta ameliyatın yapıldığı gün hastaneden çıkabilir. Ağızdan hap olarak kullanılacak ağrı kesiciler ağrıyı kesmede yeterli olacaktır. Enfeksiyonu önlemek için antibiyotik kullanımı gereklidir. Hasta işine 3–5. günlerde dönebilir. 3 hafta, yüzme tenis gibi kolların çok aktif kullanıldığı sporların yapılmasından kaçınılması gereklidir. Meme bölgesindeki şişliklerin inmesi 3 haftayı alacaktır.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz