Meme Dikleştirme
Meme Dikleştirme

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Meme Dikleştirme (Mastopeksia)

AMACI: Kadınlığın simgesi olan memelerin çekici ve estetik görünümlü olması doğal durması amaçtır.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Ameliyatın olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Temel laboratuar testleri yapılır ve anestezi konsültasyonu tamamlanır. Ameliyat günü meme bölgesinde gerekli ölçümler ve işaretlemeler (meme başının olası gerektiği yer, kesi yeri gibi) yapılır. Hastanın mevcut meme yapısı incelenerek meme başının ne kadar yükseltilerek sarkmaya neneden olan derinin ne kadar çıkarılacağına karar verilir. Memede sarmayla beraber kitlesel küçüklükte söz konusu ise meme dikleştirmeyle beraber olarak meme büyütmenin gerekliliği hastayla konuşularak karar verilir.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Doğum, emzirme, kilo alıp verme ve yer çekiminin etkisiyle memede sarkma oluşur ve meme başları aşağıya doğru yer değiştirerek yer doğru bakarlar. Dekolte kısmı boşalır ve memelerde estetik görüntü kaybolmuş olur. Bu sorunları çözebilmek için ameliyat önce meme başının ideal yeri işaretlenir ve meme başı oraya taşınırken fazla olan deri çıkarılarak meme dokusuna şekil verilir. Böylece dekolte dolgunlaştırılır, memeye çekici bir şekil yerilir ve fazla olan deri çıkarılır. Eğere meme dokusu yetersiz ise dikleştirmeyle beraber protez konarak meme büyütülür. Kesi meme başının çevresinden ve memenin altından dik olacak şekilde yapılır ve buraya düz veya “J” şeklinde dikiş izi olur.

OLASI KOMPLİKASYONLAR: Enfeksiyon, kanama olası komplikasyonlar arasındadır. Dikiş hattında kötü biz iz oluşabilir. Meme başında veya cildinde hissizlik olabilir. Bu genellikle geçicidir. Ancak çok nadirde olsa kalıcı olabilir.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Hasta ameliyatın yapıldığı gün hastaneden çıkabilir. Ağızdan hap olarak kullanılacak ağrı kesiciler ağrıyı kesmede yeterli olacaktır. Enfeksiyonu önlemek için antibiyotik kullanımı gereklidir. Hasta işine 3–5. günlerde dönebilir. 3 hafta, yüzme tenis gibi kolların çok aktif kullanıldığı sporların yapılmasından kaçınılması gereklidir. Meme bölgesindeki şişliklerin inmesi 3 haftayı alacaktır.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz