Kulak Estetiği
Kulak Estetiği

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Kulak Estetiği, Kepçe Kulak Düzeltilmesi (otoplasti)

AMACI: Normalden daha fazla belirgin, kıvrımı eksik ve/veya büyük olan kulak kepçesinin belirginliğini azaltmak, yeni kıvrım oluşturmak.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Ameliyatın olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Temel laboratuar testlerinin yapılması hastanın sağlık durumuna göre karar verilir.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Ameliyatlar lokal anestezi altında yapılır. Kulak arkasından yapılan kesiyle kulak kıkırdağına ulaşılır ve kıkırdakta eksik olan kulak kıvrımı oluşturulur. Bu kıvrıma verilen şekilde kalabilmesi için kıkırdağa dikişler atılır. Daha sonra kulak arkasındaki cilt dikilerek pansumanla kulaklar kapatılır.

OLASI KOMPLİKASYONLAR: Enfeksiyon, kanama olası komplikasyonlar arasındadır. Asimetri nadirde olsa görülebilir ve bu durumda revizyon gerekir. Kulak bölgesinde hissizlik olabilir ancak genellikle geçicidir.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Genellikle, Hasta yapılan müdahalelerle aynı gün hastaneden çıkar. Ertesi gün pansuman yapılır. Hasta 10 gün kadar saç bandı takmak zorundadır. Kulaklara alınacak darbe sonrası kıkırdağa şekil verilmek için atılmış olan dikişler açılabileceğinden en az 6 hafta kulaklarını koruması gerekir.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz