Yağ Emme (Liposuction)
Yağ Emme (Liposuction)

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Yağ Emme (Liposuction)

AMACI: Hastanın kilo vermesine ve spor yapmasına rağmen belirli bölgelerde birikmiş olan yağların alınmasıdır. Bu kilo verdirme ameliyatı değil, vücudu şekillendirme ameliyatıdır. Hastanın genetik özellikleri nedeniyle yok edemediği fazlalıklar alınır. Ancak alınan bu miktar 5 litre yani 2–3 kilo ile sınırlıdır.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Ameliyatın olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Temel laboratuar testleri yapılır ve anestezi konsültasyonu tamamlanır. Ameliyat günü hastanın şikâyetleri olan şekillendirilmesi gereken yerler işaretlenir.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Ameliyatlar genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılabilinir. Liposuction yapılacak bölgeye ulaşabilmek için yapılacak yaklaşık 0,5-1cmlik kesilerden yağ emmilimi yapılır. Ameliyattan sonra hastanın 6 hafta kadar korse giymesi gereklidir. Liposuction için uygun hasta olma çok önemlidir. Eğer ciltte fazlalık varsa liposuctiondan elde edilecek sonuç memnuniyet vermez. Liposuctiondan iyi sonuç alabilmek için ideal kiloda ciltte fazlalığı, sarkması olmayıp cilt tonu iyi olan hasta olmak önemlidir. Cilt fazlası var ve liposuction sonrası cildin toparlanması mümkün görünmüyorsa liposuction yapıldıktan sonra görünüm sönmüş bir balon gibi olabilir. Bu tür durumlarda cilt germe işlemiyle beraber uygulamak en doğru yaklaşımdır.

OLASI KOMPLİKASYONLAR: Enfeksiyon, kanama olası komplikasyonlar arasındadır. Dikiş hattında kötü biz iz oluşabilir. Alınan yağ miktarı artması durumunda yağ hücrelerinin kan damarlarına kaçması sonrası önemli damarlarda tıkanma ve ölümcül sonuçlar çıkabilir. Liposuction yapılan bölgede düşük olasılık olmasına rağmen düzensizlik olabilir. Bunları engellemek için hastanın iyileşmeye yardımcı ek tedaviler alması gereklidir. Liposuctionda yapılan kesilerin izleri hastanın yara iyileşmesi kalitesine bağlı olarak belirgin olabilir.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Ameliyattan sonraki ilk 24 saatte dikişlerin olduğu yerden akıntılar olabilir. Bu normaldir. Genellikle, hasta yapılan müdahalelerle aynı gün hastaneden çıkar. Ağızdan hap olarak kullanılacak ağrı kesiciler ağrıyı kesmede yeterli olacaktır. Enfeksiyonu önlemek için antibiyotik kullanımı gereklidir. Ameliyattan 4–6 saat kadar sonra hasta yürütülmeye başlanır. Morluklar ve şişlikler olması normal süreçtir. Bunlar 7–10 gün içinde geçecektir. Ameliyattan sonra özel korse giyilmesi gereklidir. Ağır tempolu sporlara 4–6 hafta sonra başlanır.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz