Karın Germe
Karın Germe

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Karın Germe Ameliyatı-Abdominoplasti, mini abdominoplasti, liposuction

AMACI: Karın bölgenizdeki sarkmış, çatlakları bulunan deri fazlalığınız alınır ve gergin karın duvarına sahip olunur. Amaç düz, orta hatta göbek deliğinin alt ve üstünde dik olarak uzanan hafif bir oluğumsu görüntü, bel girintisi olan karın bölgesi elde etmektir. Hastanın ihtiyacına göre mini abdominoplasti, tam abdominoplasti ve/veya liposuction yapılabilinir.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Ameliyatın olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır. Ameliyat günü hata Ayakta iken kesinin yapılacağı bölge ve ameliyat planlaması yapılarak çizim yapılır. Hastanın bikini seçimine göre kesi yeri biraz aşağıya ve yukarıya alınabilinir. Bu işaretleme sırasında hastayla beraber konuşularak kesi yeri belirlenir.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Temel laboratuar testleri yapılır ve anestezi konsültasyonu tamamlanır. Göbek fıtığı şüphelenilen durumlarda USG istenir.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Ameliyatınız genel anestezi altında gerçekleşir. Ameliyattan önce hasta ayakta iken yapılan çizime uygun olarak kesi yapılır. Cilt fazlasına göre karın bölgesi kaldırılarak fazla olan deri ve deri altı yağ dokusu alınır. Bel bölgesi ve özellikle orta hatta zayıflamış olan karın ön duvarı atılan dikişlerle sıkılaştırılır. Böylece düz, gergin karın deriniz olur ve bel kalınlığınız incelir. Bikini çizgisi altında ince çizgi şeklinde iziniz olur. Göbek çukurunuzun altındaki deri çatlakları yok edilir. Eğer deri fazlalığı sadece göbek altında ve çok miktarda değilse mini abdominoplasti denen göbek deliğinin yerini değiştirmeden yapılan küçük karın germe uygulanabilinir. Eğer cilt fazlalığı yok ancak cilt altında yağ mevcut ise liposuction tek başına denenebilinir. Ancak göbek deliğinin hem üst hem de alt bölgesinde fazlalıklar varsa tam karın germe yapmak uygun olur.

OLASI KOPMLİKASYONLAR: Enfeksiyon, cilt altında kan birikimi oluşabilir. Aşırı kilolu ve şeker hastalarında komplikasyon görülme sıklığı artar.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Ameliyat sonrası 1-2 gece hastanede kalınır. İkinci gün dreniniz alınır. Ameliyattan 6 gün sonra bir kez pansuman yapılır. 4-6 hafta süreyle korse kullanılır. Bir hafta süreyle evde yatak istirahati yapılır. 6.-8. haftadan sonra spora başlanır.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz