Dudak Estetiği
Dudak Estetiği

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Estetik Dudak Ameliyatı / Estetik Dudak Dolgusu

AMACI: Çekici dudakların özellikleri dolgu, diri olmalarıdır. Pembe kısmın dolgun olması üst dudağın üst dişleri tam örtmemesi, alt dudağın ise alt dişleri örtmesi gerekmektedir. Yaşın ilerlemesi ile dudakların pembe kısımları incelir, üst dudak sarkar ve üst dişler görünmez. Alt dudakta ise tam tersine alt dişleri örtmez. Dudakların kenarlarına ince çizgiler belirir. Dudak estetiğinde ince olan dudakların pembe kısımlarını dolgunlaştırmak, dudak çevresindeki ince çizgileri yok etmek, eğer üst dudakta sarkma varsa onu kısaltmak amaçtır.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Ameliyat / dolgu öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Ameliyatın / dolgunun olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Temel laboratuvar testlerinin yapılması hastanın sağlık durumuna göre karar verilir.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Ameliyatınız lokal anestezi altında gerçekleşir. Ameliyat öncesi hastanın ihtiyaç ve isteklerine göre dudak estetiği planlanır. İnce dudak yapısını dolgunlaştırmak için vücutta alınan dokular kullanılabildiği gibi hazır dolgu maddeleri de enjekte edilebilinir. Vücuttan yağ, faysa, dermis dediğimiz bir takım dokular alınarak dudağın pembe kısmını dolgunlaştıracak şekilde yerleştirilir. Vücuda var olan hyalüronik asit denen maddeden hazırlanmış hazır dolgu maddeleri enjekte edilerekte dudak dolgunlaştırılabilinir. Ancak hiçbir yöntem kalıcı değildir. Dudak çevresindeki ince kırışıklıklara Lazer veya peeling yapılarak çizgiler yok edilmeye çalışılır. Ancak tek seans yeterli olmaz ve belirli aralarla uygulanması gerekir. Eğer üst dudakta sarkma mevcut ise dudağı kısaltmak için burun tabanı ile üst dudağın bileşiminden yapılan müdahale ile dudak kısaltılabilinir. Ancak burada iz kalma olasılığı mevcuttur.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz