Göz Kapağı Estetiği
Göz Kapağı Estetiği

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Alt / Üst Göz Kapağı Estetiği – Blefaroplasti

AMACI: Yaşın ilerlemesi ile alın bölgesi aşağıya doğru iner ve kaşlar üst göz kapağının üzerine adeta yığılırlar. Ayrıca gözkapağı derisi vücudun en ince derisidir ve bu nedenle çok çabuk sarkar ve kırışır. Gözün çevresinde yağ yastıkçıkları bulunur ve bunları gözkapağında bir zar yerinde tutar. Ancak yaşlanmayla beraber bu zarın zayıflaması sonucu olarak yağ dokuları dışarı doğru taşar ve torbacık şeklinde görüntüye sebep olur. Göz kapaklarının yaşlanma belirtileri 3 bileşeni içerir: Göz kapaklarındaki sarkmalar, göz kapaklarındaki torbalanmalar ve göz çevresindeki kırışıklıklar. Göz kapağı estetiğinde bu 3 yaşlanma belirtileri de yok edilmeye çalışılır. Ancak yaşlanma tüm yüzde olacağından göz kapağı ve ona komşu olan yapıların yani yanak ve kaşın yaşlanma belirtilerinin göz kapağına olan etkilerinin mutlaka incelenmesi gerekir. Kaşta aşağıya sarkma mevcut ise ve buraya estetik bir müdahale yapılmadan üst göz kapağına estetik yapılsa bile sonuç memnuniyet verici olmaya bilir. Yine yanak dokularında aşağıya doğru sarkma olduğunda yanak ile alt göz kapağı arasında derin bir oluk bulunabilir. Sadece alt göz kapağı estetiğiyle bu sorun tamamıyla çözülemeyebilinir.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Ameliyatın olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Temel laboratuar testlerinin yapılması hastanın sağlık durumuna göre karar verilir.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Ameliyatlar lokal anestezi altında yapılır. Doğal göz kapağı kıvrımlarından yapılan kesiyle fazla olan deri ve alttaki yapılar çıkarılır. Torbalanmaya sebep olan yağ dokusu, olması gereken (çıktığı-fıtıklaştığı) yere yerleştirilir ve yağ dokusunu olması gereken yerde tutan zar onarılır. Böylece gözde fala olan sarkmış deri alınmış ve torbalara sebep olan yağ dokusu yerine yerleştirilerek torbalanma giderilmiş olunur. Ancak ek olarak kaş kaldırma, orta yüz germe de gerekebilir.

OLASI KOMPLİKASYONLAR: Enfeksiyon, kanama olası komplikasyonlar arasındadır. Kanama beklenende fazla olduğundan vakit kaybetmeden ameliyat bölgesini tekrar açıp kanamayı durdurmak gerekir. Özellikle alt göz kapaktan olmak üzere göz kapağı derisinin normalden fazla alınması gözün açık kalmasına kapanamamasına, kirpiklerin dışarı dönmesine sebep olur. Bu tür durumlarda da tekrar hasta ameliyat edilerek eksik olan bölgeye deri eklemek gerekir.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Göz kapakların şişme ve morluk sıklıkla olur ve 1- 3 gün içinde yok olur. Ameliyat sonrası çok ağrılı bir dönem olmayacaktır. Hasta ameliyattan çıkarken göz kapaklarında pansumanı olacaktır. Ancak pansuman arasından görmesi sağlanacaktır. Ameliyattan sonraki ilk 24 saat göz kapakların soğuk kompres yapılması uygundur. 3. günden itibaren hasta işine dönebilir. 10. günden sonra hafif tempolu spora başlanabilir ancak ağır tempolu sporlara 3.-4. haftadan sonra başlanır.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz