Boyun Germe
Boyun Germe

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Boyun Germe Ameliyatı

AMACI: Yaşın ilerlemesi ile çene altında gıdık denen bölgede birikim ve sarkma oluşur. Çene-boyun açısı bozulur. Boyunda kırışıklıklar, katlantılar görülebilir. Boyun derisinin altında yer alan yüzeyel kasta(platysma) gevşemeler olur, bantlar göze çarpar. Tükürük bezlerinin sarkmaları nedeniyle boyun altında dolgunluklar görülür. Çene kemiğinin yanlarında yanaktaki dokuların sarkmasıyla birikmeler olabilir. Genç ve sağlıklı bir görünüm elde edebilmek için hastadaki boyun yaşlanma belirtileri tesbit edilerek bunlara yönelik cerrahi planlanır. O nedenledir ki hastanın boyundaki yaşlanma belirtilerinin ve hastanın beklentilerinin doğru tespit edilip doğru tedavinin seçilmesi önemlidir.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Ameliyatı olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Temel laboratuar testleri yapılır ve anestezi konsültasyonu tamamlanır.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Kulak önü, kulak memesi çevresi ve kulak arkasına uzanan kesi ile boyun derisindeki fazlalıklar alınır. Bu kesi orta yüz germe kesisiyle aynıdır. Aynı seansda yüz germede yapılabilir. Liposuctionla çene altındaki fazlalıklar alınmaya çalışılır. Bazen çene altına yapılan yatay bir kesi ile buradaki fazla dokular çıkarılır ve aynı kesiden yüzeyel olan kasa ulaşılarak bu kasın orta hatta onarımı yapılır. Gevşemiş olan deri altındaki yüzeyel kas mümkün olduğunca orta hatta onarılarak boynun sıkılaşması sağlanmaya çalışılır. Amaç çene-boyun açısını oluşturmaktır. Bazen bu açıyı oluşturabilmek için çene ucuna küçük bir protez koymak gerekebilir. Ameliyatla sarkan dokular toparlanarak fazla olan deri çıkarılır. Yük olan fazla dokular alınır ve gevşemiş olan kas yapısı onarılır. Nadiren kulak önündeki kesiden alınan deri fazlası yeterli toparlanma yapamaz. Bu durumlarda orta hattan kesi yapıp o bölgedeki sarkan derininde çıkarılması gerekir. Ancak bu durumda orta hatta iz kalma olasılığı vardır.

OLASI KOMPLİKASYONLAR: His kaybı görülebilir fakat zamanla his normale döner. Enfeksiyon, cilt altında kan birikimi oluşabilir.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Ameliyat sonrası genellikle bir gece hastanede kalınır. Ancak ayı günde hastaneden çıkış olabilmektedir. Ameliyattan sonra kan toplanması olmaması için dren konabilir. Bandaj yapılabilir. Şişme ve morarma olabilir ve 3-10 gün arasında iyileşir. 7.-10.günlerde dikişler alınır. 3. gün normal iş hayatına dönebilir. Ancak kimi hastalarda 3-4 gün devam eden şişme –morarma görülmektedir. Hastanın Ağır tempolu sporlara ise 6. haftadan sonra dönmesi uygundur.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz