Alın Germe
Alın Germe

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Alın Germe Ameliyatı – Açık / Endoskopik

AMACI: Hastaya yorgun, kızgın ifade veren alın bölgesindeki sarkmış olan deriyi, aşağıya doğru yer değiştirmiş kaşları yukarıya kaldırmak, Üst göz kapağındaki kaş ve alın derisi yükünün azaltılması ve göz dış yanlarında kırışıklıkların germe sonrası açılmasıdır.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Ameliyatı olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Temel laboratuar testleri yapılır ve anestezi konsültasyonu tamamlanır.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Alın germede kaşlar yukarı doğru kaldırılır ancak eğer göz kapaklarında fazlalık varsa göz kapağı estetiği olmadan bu fazlalıklar yok olmaz. Alın germe ameliyatı 2 tarzda yapılabilir. 1. bir kulaktan diğerine uzayan tarzda saç içinde kalacak şekilde kesi yapılır ve sarkma yapmış yapılar yukarıya doğru gerilir, fazla olan deri çıkarılır. 2. tarz ameliyat ise endoskopik ameliyattır. 3–5 adet küçük kesiler yapılarak kamera sistemiyle sarkma oluşturmuş yapılar yukarıya doğru askılanır. Ancak bu ameliyat tarzında eğer deride fazlalık varsa çıkarılamaz. Her iki ameliyatında kendine göre avantaj-dezavantajları vardır. Açık ameliyatta fazla olan deri alınırken saçlı deri içinde dikiş hattı olur ve burada saç dökülmesi görülebilir. Endoskopik yani kapalı ameliyatta ise iz sorun olmaz ancak deri fazlalıkları çıkarılması mümkün değildir. Hastanın beklentisine ve ihtiyacına göre hangi tarz ameliyat yapılması gerektiğine karara verilmesi önemlidir.

OLASI KOMPLİKASYONLAR: Saç dökülmesi görülebilir, ancak genellikle geçicidir. His kaybı sık görülebilir fakat zamanla his normale döner. Askılama sonrası dikişlerin tutmaması durumdan asimetri olabilir. Bu durumda tekrar bir müdahale gerekebilir. Enfeksiyon, cilt altında kan birikimi oluşabilir.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Ameliyat sonrası genellikle bir gece hastanede kalınır. Ancak ayı günde hastaneden çıkış olabilmektedir. 3. gün normal iş hayatına dönebilir. Ancak kimi hastalarda 3-4 gün devam eden şişme – morarma görülmektedir. Hastanın Ağır tempolu sporlara ise 6. haftadan sonra dönmesi uygundur.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz