Yüz Gençleştirme
Yüz Gençleştirme

BÖLÜM: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

TEDAVİ: Yüz Gençleştirme, Kimyasal Peeling, Lazer, Dolgu, Happy Lifting

AMACI: Yüzde sarkmalar olmayıp hafif kırışıklık ve yaşlılık lekelerini yok ederek daha genç diri ve sağlıklı bir yüz görünümü sağlamak. Hastayı normal hayatından koparmayarak kısa süreli ağrısız işlemlerle yüzde gençleşme elde etmek.

GEREKLİ TIBBİ KAYIT: Müdahale öncesi ve sonrası fotoğrafınız çekilir. Müdahalenin olası komplikasyonlarını anlatan onam formu imzalatılır.

TEDAVİ ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER: Temel laboratuar testleri hastanın sağlık durumuna göre ihtiyaç duyulursa yapılır. Müdahale yapılacak bölgeler yapılacak işleme göre işaretlenir.

TEDAVİDEN GERÇEKÇİ BEKLENTİ NE OLMALI: Müdahale lokal anestezi ve/veya sedasyon altında yapılır. Bu tür gençleştirme işlemlerinde çok radikal bir değişim olmadan yeni oluşmaya başlamış yaşlılık belirtileri yok edilir. Sarkmalar, deri fazlalıkları varsa yapılan işlemler yeterli olmaz. Happy lift denilen yöntemle ameliyatsız özel ipler geçirilerek sarkan dokulara askılama yapılabilir, ancak etkinliği çok kısa sürelidir. İplerin sarkan dokuyu taşıma süresi sınırlıdır. Peeling veya lazerle yaşlılık lekeleri tok edilir. Bu yöntemler ayrıca ince kırışıklıkların giderilmesinde de etkindirler. Yaşlanmayla beraber incelmeye başlamış dudaklara dolgu uygulaması iyi sonuç verir. Yüz gençleştirmede bu müdahalelerden bir veya birkaçı aynı seans da veya farklı seanslarda uygulanmalıdır.

OLASI KOMPLİKASYONLAR: Enfeksiyon, kanama olası komplikasyonlar arasındadır. Asimetri oluşabilir ve tekrar müdahale gerekir. Enjeksiyon bölgesinde hissizlik, uyuşukluk olabilir bu geçicidir. Kimyasal Peeling ve lazer sonrası renk değişimleri görülebilir. Happy lifting de askılama yapan iplere karşı reaksiyon görülebilir.

TEDAVİ SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ: Hastanın müdahaleden sonra evine gidebilir. Ağızdan alınan ağrı kesiciler yeterlidir. Mikrop kapmaması için antibiyotik kullanılır. Şişlik olabilir. Bunlar 3-6 gün içinde geçer. Bu dönemde güneşten korunmak önemlidir. Özellikle lazer veya kimyasal peeling sonrası güneşten çok sıkı korunmak gereklidir. Dolgunun, yağ enjeksiyonun etkilerinin kalıcı olmadığını ve ortalama 6 ayda bir tekrarlanmasının uygun olacağını unutmamak gerekir. Yaşlılık lekeleri için yapılan lazer ve kimyasal peeling de istenilen sonuç elde edilinceye dek tekrarlanması uygundur.

Opr.Dr. Gülden AVCI

Doktorumuza Soru Sormak için, anasayfa "Sağlık Danışma Hattı"

 
Bu bölüm hakkındaki doktor yazılarımız
 
Diğer sitelerimiz